تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن مبحثی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

بسیار می بینیم که دو واژه موشن گرافیک و انیمیشن به جای یکدیگر به کاربرده می شود. چرا که موشن گرافیک و انیمیشن دو اصطلاحی هستند که در حوزه ویدیو سازی بسیار پر کاربرد هستند .

هرچندکه این دو دراستفاده از رنگ های متنوع، فونت ، متن، موسیقی بسیار شبیه به هم هستند.

حال سؤال مهم این است که تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن چیست؟ و چرا امروز موشن گرافیک محبوب شده است؟

پرسش پیرامون تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن یکی از سؤالات متداول کاربران است که در این مطلب قصد داریم به آن پاسخ دهیم.

گرافیک متحرک

گرافیک متحرک شامل چند تصویر کنار هم است که با نحوه نمایش پشت سرهم باعث ایجاد گرافیک متحرک می شود.

از اولین گرافیک های متحرک می توان به جام های سفالی که 5 تصویر بز روی آنها بود. اشاره کرد،که با چرخاندن جام ها بزها گویی به حرکت در می آمدند. البته در این جامها متحرک زیاد به چشم بیننده نمی آید. و بیننده باید تصور حرکت را در ذهن خود ایجاد کند.

از ساده ترین حالاتی که در گرافیک متحرک پیش می آید .و شاید شما هم آن را انجام داده باشید.کشیدن تصاویر ی در انتهای برگه دفتر و بعد ورق زدن سریع آن است.

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشنهمان طور که تجربه کرده اید. تصویر گرافیکی ثابت است. و شما با کشیدن تصاویر گرافیکی متعدد در حالات مختلف اما مرتبط آنها را پشت سر هم نمایش میدادید تا گرافیک متحرک ایجاد کنید.

فراموش نکنید که هنر انیمیشن و سینما حرکات را تجزیه می کند و دستگاه نمایش، این حرکات یا تک عکس ها را به صورت تسلسلی با هم ترکیب می کند تا توهم حرکت در ذهن بیننده شکل بگیرد.

در موشن گرافیک هم همین اتفاق می افتد. تک عکس ها یا تصاویر گرافیکی به صورت پشت سر هم در فریم های زمان بندی شده نمایش داده میشوند . تا توهم حرکت را در ذهن بیننده ایجاد کنند.

در گرافیک متحرک از ترکیب خطوط بسیار ساده و یا پیچیده ، حجم یا شکل پدیدار می شود. و در کنار طراحی دقیق صدا که عنصر ارزشمندی در هستی محسوب می شود .گاه سینما، انیمیشن،عکس، ویدیو، پوستر و اشیارا میبینیم که دنیای شگفت آوری را به ذهن تماشاگران هدیه می دهد.

اما تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن در شبکه های اجتماعی به طور دقیق چیست؟

در واقع درون موشن گرافیک از انیمیشن استفاده می کنیم.در این نوع طراحی گرافیکی،ویدیوهای کوتاهی با اهداف تبلیغاتی ایجاد میشود.

یکی از دلایل اصرار به کوتاه بودن آن که یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت های موشن گرافیک و انیمیشن محسوب میشود. تلاش برای بارگذاری موشن گرافیک بر روی شبکه های اجتماعی به منظور توسعه فراگیر است.تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

 درون شبکه های اجتماعی نمی توان ویدیوهای طولانی قرار داد. به همین دلیل انیمیشن های عادی به منظور تبلیغ در این محیط ها کارساز نیستند…

باهم بخوانیم:برندسازی با موشن گرافیک

اصلی ترین کلید در موشن گرافیک

در موشن گرافیک همانطور که از اسم آن پیداست.حرکت اشیا اهمیت فوق العاده ای دارد.به همین دلیل یکی از جذاب ترین کاربردهای انیمیشن در دنیای تبلیغات محسوب می شود.

بعد از آن باید به اهمیت صدا اشاره کنیم که سبب افزایش جذابیت ویدیوهای اینچنین برای مخاطبان می شود .

همین جذابیت سبب شده امروز شرکت ها واشخاص زیادی به منظور تبلیغات، به جای دنبال روی از روش های سنتی، به تولید موشن گرافیک روی بیاورند.

اما نباید درباره تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن زیاد حساس شد. چرا که به نظر بسیاری از بزرگان دنیای طراحی گرافیک، به سختی می توان خط جداکننده واضحی بین رشته ها و زمینه های مختلف ترسیم کرد.

به همین دلیل نمی توان و نباید درباره تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن به طور دقیق صحبت کرد.با این حال می توان از نام موشن گرافیک نتیجه گرفت. نوعی انیمیشن است که بر روی حرکت اشیای مختلف و پویانمایی عناصر داخل ویدیو تاکید بسیار زیادی دارد.

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن در دنیا

جالب است بدانید :چالش برانگیز بودن تفهیم تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن یک مقوله جهانی است. به طوری که در سایر نقاط دنیا نیز هنوز یک تعریف کاملا دقیق و مشخص برای گرافیک متحرک ارائه نشده است.

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

فراموش نکنید تاکید بر روی وجود صدا در موشن گرافیک در حالی اتفاق می افتد. که در برخی انیمیشن ها هیچ صدایی وجود ندارد. شاید در این موارد نیز بتوان به عنوان یکی دیگر از تفاوت های انیمیشن و موشن گرافیک یاد کرد.

قبل از بررسی تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن بهتر است با مفهوم پویا نمایی یا همان انیمیشن آشناشوید.

پویا نمایی

پویانمایی به مفهوم ایجاد یک پروسه داستانی یا سینمایی توسط گرافیک، با توجه به داستان، صحنه پردازی و کاراکترهای داستانی است.در واقع انیمیشن صحنه پردازی و روایت یک داستان اهمیت ویژه ای دارد.

نقاشی مات چیست؟

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن را می توان با استفاده از اصطلاح نقاشی مات ربط داد.

نقاشی مات نقاشی از یک صحنه، effects اصطلاح تحت عنوان مجموعه، یا دور از منطقه است. که باعث می شود تولید کنندگان فیلم را به رویای دامنه ای که وجود ندارد.و به نحوی رویا تلقی می شود ببرد. این کار دور از انتظار است .و اگر عملی باشد هزینه زیادی دارد.

پس این تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن قابل تأمل است.

چرا نیاز است تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن را بدانیم؟

یک سؤال که ممکن است برای متخصصان این زمینه یا حتی افراد مبتدی در این شاخه پیش بیاید این است :

چرا به دانستن تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن نیاز داریم؟

درصورتی‌که شما تمایل به دنبال کردن شغل خود در شاخه صنعت رسانه هستید. این مقاله دقیقاً مختص شماست. من تازه‌کارها را دیده‌ام که از اصطلاح انیمیشن استفاده می‌کنند. من فکر می‌کردم این دو هنر یکسان هستند.

شما با درک تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن  قادر می‌شوید. تا اطلاعات را در این زمینه درک کنید. با دانستن این تفاوت‌ها شما متوجه می‌شوید .دو بخش کاملاً مجزا و منحصربه‌فرد وجود دارد که می‌توانید وارد آن شوید. یکی مربوط به پویانمایی و دیگری مربوط به گرافیک متحرک.تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

 علی رقم این تفاوت‌ها هر دو زیر یک شاخه مشخص کار می‌کنند؛ اما تفاوت بین توانایی‌های متخصصان که تحت آن کار می‌کنند وجود دارد.

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک گسترده است.این هنرها دو اصطلاح مجزا هستند که به عنوان بخشی از صنعت سرگرمی و رسانه مورد استفاده قرار می گیرند.درمیان صحبت های مردم متوجه خواهید شد که افراد از انیمیشن برای موشن گرافیک استفاده می کنند و بالعکس.

در زیر چند مورد از شاخص ترین تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن بیان شده است.

  1. سینمایی یا تبلیغاتی

انیمیشن بیشتر برای نشان دادن یک روایت و داستان و شخصیت های مختلف کاربرد دارد.

برای همین به محض دیدن شخصیت های غیر زنده اولین چیزی که به ذهنمان می رسد انیمیشن است.

برای همین، انیمیشن بیشتر در سینما و سرگرمی استفاده می شود.ولی تیزرهای موشن گرافیک بیشتر برای تبلیغات تجاری و بزرک کردن یک برند ساخته می شوند. یعنی در کمترین زمان بیشترین تأثیر را بگذارد.و از داستان سرایی و حرف طول ودراز پرهیز شود.تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

  1. زمان نمایش،تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

بزرگترین تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن در سینما است. شما هرگز برای دیدن یک فیلم 3 ساعت فیلم به سینما نمی روید ولی شاید ساعت ها فیلم های کارتونی ببینید

اما تیتراژ ابتدا و انتهایی فیلم ها، زیر نویس ها، اعلان ها همگی با تکنیک  موشن گرافیک ساخته می شوند.

  1. سریالی

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن ، از نظر سریالی و زنجیره ای بودن هم قابل بررسی است. انیمیشن را بیشتر در سریال های تلویزیونی می بینید ولی موشن گرافیک را به صورت کوتاه و چند دقیقه ای که هیچ مفهوم ادامه داری ندارد.

در واقع تداوم و توالی یکی دیگر از ملاک های تشخیص تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن است.

  1. تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن در هزینه تولید

هزینه تولید آنها به شدت متفاوت اند. معمولا برای ساخت یک فیلم یا سریال کارتونی میلیون ها تومان هزینه می شود. و ماه ها زمان نیاز دارد. تا زمانی کوتاه دقیقا مطابق با سلیقه کارفرما تولید شود.

ولی کار کردن با تصاویر دو بعدی خیلی نیاز به دقت ندارند. چون با دیدن یک نفر که در حال تکان دادن دست خود است مفهوم را خیلی راحت متوجه می شوید.

پس طراحی آن شخصیت خاص عملا بیهوده است. بنابراین ساختن تصاویر کارتونی آماده خیلی ارزان تر از ساختن شخصیت های سه بعدی حرفه ای است.

  1. در خواست کنندگان متفاوت

انیمیشن بیشتر توسط طراحان و کارگردان های سینما درخواست می شود. به همین دلیل محل اکران اکثر آنها در سینما و تلویزیون می باشد. اما در خواست کنندگان موشن گرافیک گسترده تر هستند.

به همین دلیل مکان نمایش و اکران آنهانیز گسترده می باشد.تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

  1. شخصیت ها

در مقابل روند تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن بین داستان افسانه‌ای و آموزش یا تبلیغ تفاوت‌های زیادی دارد. اولین تمرکز این امر روی شخصیت‌هاست.

ما نمی‌توانیم بگوییم کدام‌یک بر دیگری برتری دارد؛ اما بسته به نیاز شما اولویت دارد. انیمیشن به‌طور طبیعی بیانگر داستان است.

می‌توان از دیگر تفاوت موشن گرافیک وانیمیشن این را گفت. این مثال خطوطی است در یک صفحه تا زمانی که این خطوط، شخصیت‌هایی که ما می‌توانیم مرتبط کنیم به تصویر می‌کشد. حال هنگامی‌که شما مشتریان خود را می‌شناسید می‌توانید شخصیت‌هایی را که حس می‌کنید ایجاد کنید.

هنگامی‌که شخصیت‌ها معنی می‌گیرند شما درک می‌کنید داستان چه باید باشد؛ و بعد از ساخت داستان نتیجه مؤثر را به‌عنوان جایزه ببینید. بینندگان فیلم کارتونی یا انیمیشن ابتدا داستان را مطلع می‌شوند.

نتیجه‌گیری تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

در این مقاله به تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن پرداختیم. موارد ساختاری را تک‌به‌تک بررسی کردیم. اگر بخواهیم با یک نگاه متوجه تفاوت‌ها شویم کافی است به حالت دوبعدی یا سه‌بعدی آن‌ها دقت کنیم. همیشه تصاویر ساده دوبعدی با تعداد رنگ کم و زمان کوتاه، تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را نشان می‌دهد.